Menu

KS Kabel - Był taki klub...

Pewnego dnia 1928 roku, w przedwojennym Krakowie, powstała Krakowska Fabryka Kabli. Codzienność około 1 000 robotników zakładu skupiała się wokół produkcji przewodów. Aż pewnego dnia przy fabryce do życia powołany został Klub Sportowy KABEL Kraków - przyzakładowy klub sportowy jakich wiele na sportowej mapie Polski.

W latach 1992 - 1998 KS Kabel z powodzeniem rywalizuje w III lidze z klubami znanymi z ekstraklasy: Cracovią czy Sandecją, a także z innymi zasłużonymi krakowskimi zespołami: Wawelem i Garbarnią. Do historii meczów klubów o osobliwych nazwach przeszła rywalizacja Kabel Kraków - Izolator Boguchwała...

W końcówce lat 90-tych Krakowską Fabrykę Kabli przejmuje Bogusław Cupiał i jego Tele-Fonika. Działacze Kabla liczą, że nowy właściciel obejmie opieką również klub, jednak prawa wolnego rynku okazują się brutalne. Mimo starań klubowych działaczy o zachowanie wielu lat tradycji i wbrew opinii publicznej, nie udaje się utrzymać możliwości korzystania z klubowego stadionu przy ul. Wielickiej.

Klub pozbawiony obiektu i środków finansowych zostaje zlikwidowany i wycofany z rozgrywek pod koniec roku 2000. Po pewnym czasie Tele-Fonika oddaje dawny stadion Kabla Cracovii w zamian za tereny przy Alei 3 Maja i tak powstaje tam baza treningowa tego klubu. W ten sposób przestaje istnieć przedwojenny klub sportowy o ponad 70-letniej historii.

W 2018 roku siłami piłkarskich pasjonatów skupionych wokół amatorskich rozgrywek Futbolowej Ligi Szóstek, klub został reaktywowany przyjmując za swoją siedzibę zabytkowy stadion w centrum miasta mieszczący się przy ulicy Parkowej 12a. Od momentu reaktywacji klub prowadzi zarówno drużynę piłki nożnej seniorów jak i drużyny dziecięce skupione w szkółce piłkarskiej pod szyldem Akademii Diament.

wróć na górę

Partnerzy

 
Projekt współfinansowany ze środków GMK
Oficjalna szkółka piłkarska
Współpraca
Współpraca